60 LBBK

60. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty 27. - 29. 8. 2004

    Na jaře se na náš klub obrátili zástupci obcí ze Slavičínska s dotazem, zda bychom se s našimi vozidly nechtěli zůčastnit oslav této letecké bitvy, jejíž popis je tady. Nápad se nám zalíbil a proto jsme se dohodli. Pro naše ubytování jsme dostali k dispozici louku ve Slavičíně pod kostelem. Byl to bezvadný areál se sociálním zařízením. Jenom ten kostelní zvon !!!!! Normálně bimbal celý den a celou noc, ale v šest hodin ráno si dával extra záležet, aby ho bylo dobře a dlouho slyšet. Nu co, stejně jsme museli brzo vstávat.

    V sobotu jsme vstávali do mlhavého rána, ale v 8 hodin jsme byli ve Slavičíně s vozidly rozmístěnými na náměstí, před informačním centrem, před muzeem, před radnicí i před hřbitovem. Na náměstí se střídala vojenská dechovka s dixilendem a dostali jsme oběd. Seskočili parašutisti a po obědě následoval přesun do Šanova. Dlouhý táhlý výjezd po polní cestě, to bylo něco pro nás. Při obřadu byl odhalený nový památník Letecké srdce na místě dopadu sestřeleného bombardéru B-17G č.096. Minuta ticha byla velmi působivě podbarvena nízkým průletem bojového vrtulníku. Posledním bodem sobotního programu byla návštěva místa dopadu dalšího bombardéru B-17G č.048 v Krhově u Bojkovic. Bylo odpoledne, peklo slunce a obřad probíhal na holé pláni. Na první pohled už toho měli všichni dost. Nicméně pobyt v Krhově zpestřil nízký průlet dopravního Antonova, průlet stíhaček, dvojnásobný seskok parašutistů a přistání dvou vrtulníků.

    Neděli jsme začali časně ráno snídaní v Rudicích. Obřad na místním hřbitově byl doplněn dvěma nízkými přelety trojice bojových vrtulníků. Po obřadu jsme všichni přejeli na  místo dopadu dalšího ze sestřelených bombardérů B-17G č.159, kde proběhla velmi působivá polní mše - nikdo z nás dosud nic takového neviděl. Pak se do čela kolony postavilo současné vozidlo vojenské policie a závodním tempem jsme se dostali na Vyškovec na místo dopadu B-17G č.885. Po obřadu jsme se zastávkou na oběd přejeli na Slovensko. Tam jsme se zůčastnili obřadů v Nové Bošáci, kam dopadla B-17G č.473 a v Nemšové, kde je na hřbitově pomník letců. Po večeři v místním kulturním domě jsme se vraceli nejkratší cestou zpět do Slavičína.

    Do základního tábora jsme se vrátili před sedmou večer utahaní jak psi. Víkend to byl náročný, ale líbil se nám, ujeli jsme při něm asi 300 km.

Informace o bombardérech zde uvedené jsem použil z publikace "Kapitoly z historie Slavičínska - Letecká bitva nad Slavičínen", kterou vydal klub přátel historie Slavičínska v roce 2004 již ve 4. vydání.

© Text a foto Vladimír Chlopčík 2004