19. zlínský sraz historických vojenských vozidel

Slavičínn 14. - 16. 8. 2009


    Letos jsme opět využli objekt kasáren poblíž Slavičína. V areálu kasáren je k dispozici veškeré technické zázemí a dostatečně veliká plocha pro stany i auta. K dispozici je i značný počet postelí v kasárenských budovách. Náš velký dík patří členům Klubu vojenské historie Army park Slavičín, kteří odvedli opravdu kus práce, aby pro nás připravili co nejlepší prostředí. Tím mám na mysli přípravu areálu, výčepy, jídlo i ostrahu vozidel. Poděkování patří taky firmě Noventis, která nás podpořila.

    Trať měla délku necelých  50 km a byla rozdělena do čtyř etap. Oproti minulému roku jsme udělali dílčí změny, abychom se vyhnuli místům, která jsou trvale podmáčená i v běžném létě, natož letos, kdy několikrát udeřily mimořádně silné deště. Trať byla rozdělená třemi šasovými kontrolami do čtyř etap. Podle zadané průměrné rychlosti si musely posádky spočítat dobu jízdy v každé etapě a tuto přesně dodržet. Dále byly na trati čtyři průjezní kontroly. Jejich poloha není předem známá a posádky vozidel v nich plní různé úkoly jako: rozebrat a složit karburátor, odhadnou co nejpřesněji jednu minutu, vypít na čas kofolu,....

 

    V páte ráno jsme se vydali na kontrolu tratě. Malou část tratě jsme museli změnit, protože v důsledku těžby po napadení kůrovcem nebyla průjezdná. Přesto jsme jeli kousek i úsekem, na kterém se podepsala těžká lesní mechanizace. Zhruba kolem poledne začali přijíždět první účastníci srazu. Odpoledne jsme se dívali, jak to vypadá, když na louce vedle kasáren přistává horkovzdušný balon. Večer odjela část posádek do Valašských Klobouk, podívat se na country festival.

               

    Sobota začala v osm hodin rozpravou o trati soutěže. První vozidla odstartovala ze slavičínského Horního náměstí v devět hodin. Startovní interval byl dvě minuty. Celý den bylo krásně, teplota šplhala ke třicítce. Brzy odpoledne se dostali všichni do cíle s výjimkou jednoho našeho kamaráda, který upadl na motorce odřel si celou hubu celý obličej. Odborně se tomu říká silniční vyrážka. I jednoho Jeepa bylo nutné přitáhnout na tyči. Za hojné účasti proběhly odpoledne v kasárnách různé dětské soutěže, občerstvení fungovalo taky dobře, všechno jistily tři výčepy. V sedm hodin večer bylo vyhlášení výsledků všech soutěží. Následovala volná zábava podpořená naší oblíbenou country kapelou Pěšáci.

                               

Počasí bylo od čtvrtka až do neděle výborné, nezbývalo nic jiného než v neděli dopoledne všechno sbalit a jet domů. Celá akce skvěle klapla, účastníci si pochvalovali a my taky.

 

 

Spoustu fotek (nejen) z 19. zlínského srazu najdete taky na těchto stránkách Army parku Slavičín.

 

 

 

© Vladimír Chlopčík 2009