15. zlínský sraz historických vojenských vozidel

Rudimov 19. - 21. 8. 2005


    Po šesti letech jsme opustili Držkovou a tentokrát jsme měli sraz u obce Rudimov. Centrum bylo na louce obklopené lesy, a protože je na kopci, byl z ní docela pěkný výhled po okolních Bílých Karpatech. Jedinou nevýhodou je snad to, že si veškeré technické zabezpečení (voda, elektrika, toalety, stánky) musíme zajistit sami. Počasí nám v letošním deštivém srpnu vyšlo dokonale. Ve středu bylo ještě škaredě, ve čtvrtek oblačnosti výrazně ubylo, v pátek ráno velmi mírně popršelo a potom bylo až do nedělního poledne nádherně. No a v pondělí už zase déšť.

    Ve čtvrtek jsme postavili stany a taky už přijeli první účastníci. Nechyběla ani bečka piva. V pátek dopoledne jsme jeli na kontrolu tratě, ještě proběhlo nezbytné maskování tábora a po obědě začala přijíždět další vozidla. V 18 hodin jsme vyjeli v koloně do Slavičína, kde jsme si na místním hřbitově za účasti představitelů města připoměli 61. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty o které si můžete přečíst tady. Ze Slavičína jsme přejeli do obce Šanov. V kopci nad Šanovem jsme navštívili pomník Letecké srdce, který je na místě dopadu části bombardéru B17-G sestřeleného ve výše zmiňované letecké bitvě. Sjeli jsme s kopce dolů zpět do Šanova, kde jsme byli přijati v soukromém leteckém muzeu. Tam jsme si mohli prohlédnout nejen drobné fragmenty sestřelených letadel ale i kusy křídel, stejně jako příslušnou dokumentaci.

    V sobotu ráno byla v 7 hodin tradiční rozcvička. Po rozpravě se postupně jednotlivá vozidla přesouvala do Slavičína na náměstí, kde byl start soutěže. Kdo si udělal dostatečnou časovou rezervu, mohl kousek od startu navštívit malé městské muzeum, kde jsou kromě obvyklých exponátů opět i nalezené kousky spadlých letadel. Trať soutěže měla délku necelých 45 km a byla rozdělana do čtyř etap, zpestřených rychlostní zkouškou a čtyřmi průjezdními kontrolami v nichž posádky plnily různé úkoly. K žádnám poruchám na vozidlech nedošlo, všichni dojeli šťastně do cíle. Jedinou nepříjemností mohlo pro některé řidiče být asi půlhodinové čekání, když po trati rychlostní zkoušky projížděl kůň s povozem. Za to, že někteří kufrovali určitě nemůžeme :-)

    Odpoledne probíhaly již známé soutěže pro děti. Samozřejmě ani rodiče nepřišli zkrátka, soutěžilo se v natahování dlouhého svazku gumy přivázaného k autu. Druhou soutěží bylo pití piva na čas. Nejrychlejším pijanem se stal předseda našeho Veteran Clubu. I druhé místo obsadil náš člen. Myslím, že máme být na co hrdí :-) V 19 hodin jsme spokojeným vítězům předali poháry a ceny a potom už se pilo a tančilo za doprovodu country skupiny Pěšáci téměř do kuropění.

    V neděli jsme se rozloučili s kamarády, sbalili stany a spokojení, že sraz proběhl v pořádku, jsme se rozjeli domů.


    Poprvé jsme se dostali na Slavičínsko jako Veteran Car Club Zlín v roce 2004 během velkolepých oslav 60. výročí letecké bitvy nad Bílími Karpaty. Bílé Karpaty jsou krásné, zastupitelé místních měst i obcí nám jsou příznivě nakloněni. My doufáme, že naše akce může alespoň trochu přispět k propagaci tohoto regionu a že jsme v této lokalitě nebyli naposledy. Dostanete-li se do této oblasti, navštivte ve Slavičíně, kousek od náměstí Městské infocentrum, kde dostatnete všechny potřebné informace pro Váš pobyt.

Text a foto © 2005 Vladimír Chlopčík